1. lékařská fakulta Univerzita Karlova 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova
josmart 23.11.2020

Bezpečná data v Microsoft OneDrive

Chcete mít svá data v bezpečí?
Využijte OneDrive Microsoftu. Synchronizujete-li si svá data do tohoto cloudu, můžete je kdykoliv vrátit do stavu, ve kterém byly až 30 dní zpátky.

Kdy se toto může typicky hodit

 • Omylem si smažete nějaké soubory a nemáte jejich zálohu
 • Napadne vás ransomware (vyděračský program, který zašifruje vaše data a pak požaduje výkupné za obnovení přístupu.

Jak na to?

 1. Musíte mít licenci Office 365 ... tu může získat každý zaměstnanec či student univerzity zdarma, viz návod na adrese https://www.lf1.cuni.cz/office365.

 2. Webovou verzi OneDrive naleznete na https://cunicz-my.sharepoint.com. Nebo můžete po přihlášení do Office kliknout na ikonku menu vlevo nahoře a vybrat OneDrive z nabídky.

  76

 3. Abyste mohli začít zálohovat, potřebujete klienta OneDrive. Máte-li Windows 10, následující krok můžete vynechat, klienta už v systému máte.
  Jinak ve webové verzi OneDrive klikněte na "Získat aplikace OneDrive" v levém spodním rohu, odkud si můžete nainstalovat klienta pro synchronizaci souborů. 
  77
  Pokud si budete instalovat celé Office, OneDrive se stáhne automaticky.

 4. Pokud už klienta OneDrive máte nainstalován (ikona modrého obláčku ve spodní liště napravo ve Win10), můžete přejít do jeho nastavení pomocí pravého tlačítka myši a přidat nový účet číslo_osoby@o365.cuni.cz.

  78
  79
 5. Při přihlašování budete přesměrování na autentifikaci CAS, kde zadáte svůj login (číslo zaměstnance) a heslo. Více informací o CAS (Centrální autentizační služba UK) naleznete ZDE.

 6. Po přihlášení se vám ve správci souborů objeví složka "OneDrive - Univerzita Karlova". Cokoliv tam nahrajete, bude se automaticky synchronizovat do cloudu.

  80
  Při prvním spuštění se Vás instalátor zeptá, které složky chcete zálohovat, typicky jsou to Plocha, Dokumenty a Obrázky. Můžete to ale změnit i kdykoliv později v nastavení OneDrivu na kartě "Zálohování". Podrobný návod ZDE.
  81

 7. Vaše synchronizované soubory pak naleznete na adrese https://cunicz-my.sharepoint.com.
  Dostanete se tam také proklikáním z hlavního menu, viz bod 2.
  Jako login zadejte číslo_osoby@o365.cuni.cz.

 8. Pokud OneDrive zaznamená hromadné mazání souboru na úložišti, pošle email na vaši přidělenou adresu ve tvaru číslo_osoby@o365.cuni.cz, kde vám nabídne obnovení souborů.

 9. Obnovení můžete kdykoliv provést i bez této výstrahy.
  Ve webové verzi OneDrivu klikněte na ikonku ozubeného kola vpravo nahoře a zvolte možnost "Obnova OneDrivu".

  82
  Tam si vyberete den, ze kterého si přejete data obnovit (maximálně 30 dní do minulosti). Návod Microsoftu naleznete ZDE.

  83


 

počet zobrazení: 120 poslední aktualizace: josmart, 23.11.2020
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.